Kreatywny rodzic – jak zainteresować dziecko językiem obcym nie ponosząc kosztów

Czy zastanawiałeś się kiedyś co możesz zrobić dla swojego dziecka aby wzbogacić jego rozwój językowy? Zapewne tak. Czy myśląc o jego rozwoju myślałeś również o ewentualnych kosztach jakie są z tym rozwojem powiązane: dodatkowe lekcje, kursy, gry i zabawki interaktywne? Zapewne tak. Czy pomyślałeś drogi rodzicu chociaż raz co możesz zrobić dla swojego malucha aby pomóc mu rozwinąć jego zdolności językowe nie ponosząc żadnych nakładów finansowych? Zakładam, że nie.

Dlaczego tak sądzę? Odpowiedź jest prosta. W obecnych czasach kiedy jesteśmy przytłoczeni konsumpcjonizmem i dostępnością różnych produktów, gier, aplikacji dużo łatwiej jest pójść do najbliższego sklepu i kupić najpopularniejszą zabawkę, która  ma „załatwić sprawę” czyli nauczyć. Niektórzy ludzie żyją w przeświadczeniu, że same interaktywne zabawki, korepetycje czy aplikacje w telefonie sprawią, że nasze dziecko będzie mówić w obcym języku. Otóż nie. To wszystko o czym piszę, ma za zadanie wspomagać rozwój językowy naszego dziecka i rozwijać jego umiejętności lub zapoczątkować jego miłość do języka obcego. Zatem, co możemy zrobić dla naszego dziecka aby jego przygoda z językiem obcym się rozpoczęła? Możemy zrobić bardzo dużo – rozmawiać, tłumaczyć pokazywać i powtarzać w kreatywny sposób. Bądź kreatywnym rodzicem!

Wyobraź sobie, że Twoje miejsce zamieszkania to pudełko pełne niespodzianek. Zrób z tego miejsca użytek. Wykorzystaj to co masz w zasięgu ręki a z czego do tej pory nie zdawałaś sobie sprawy i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zamień swoją kuchnie w miejsce gdzie nie tylko gotujesz a tworzysz wspólnie ze swoim dzieckiem. Jednego dnia niech to będzie kuchnia wybitnego kucharza w której Ty wraz z maluchem gotujecie pyszny obiad czy pieczecie ciasto. Wspólne gotowanie to doskonały moment aby nauczyć malucha nazw poszczególnych produktów, warzyw, owoców, słów związanych z gotowaniem (kroić, siekać, mieszać, nalewać, odcedzać, myć, obierać itd.). Innego dnia ta sama kuchnia może być sklepem w którym robicie zakupy. Nowe wyrażenia takie jak; „Dzień dobry w czym mogę pomóc”, „Ile to kosztuje?”, „Poproszę 4 jabłka, 3 gruszki i kilogram truskawek” to tylko przykłady, Twoja wyobraźnia daje Ci wiele możliwości. Kolejne pomieszczenie to np. łazienka, którą możesz zamienić w basen, salon fryzjerski czy gabinet dentystyczny. Twój pokój gościnny może być kinem „Poproszę 2 bilety”, „Ile kosztuje bilet?”,  „O której godzinie rozpoczyna się seans?”. Jadalnia może być restauracją „Czy możesz podać mi sól”, „Poproszę szklankę wody”, „Ta zupa jest pyszna” to tylko proponowane wyrażenia tak aby zobrazować co i jak  możesz zrobić

Rodzicu, spróbuj wejść w świat dziecka i spojrzeć na to co jest dookoła jego oczami. Naturalną rzeczą jest, że zaczniesz od podstaw: „jabłko, łyżka, zupa, szczoteczka” i z biegiem czasu będziesz rozszerzać przekazywaną wiedzę: „to jest jabłko”, „1 łyżeczka” „dobra zupa” „moja szczoteczka” tak aby na koniec tworzyć pełne wyrażenia „1 łyżeczka soli”, „zupa pomidorowa jest smaczna”, „gdzie jest moja szczoteczka” itd. Twoja systematyczność i Twoje zaangażowanie sprawią, że nauka będzie dla dziecka przyjemnością i będzie przebiegała w sposób naturalny i bez dodatkowych obciążeń finansowych.

Twój czas spędzony z dzieckiem to więcej niż nowa zabawka czy popularna aplikacja. Twój czas z dzieckiem to Twoja inwestycja, która zaowocuje w przyszłości i której efekty zauważysz szybciej niż się tego spodziewasz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *