Z pieluchą czy… bez.

Moment, w którym nasza Pociecha zaczyna korzystać z toalety i rezygnuje z pampersa jest ogromnym krokiem w jego życiu. Jakie są sposoby na to, aby tak się stało?
Pamiętajcie –  Malucha nie należy  zmuszać do rezygnacji z pieluchy i korzystania z nocnika, lepiej poczekać na odpowiedni moment. Niektóre dzieci potrafią bardzo szybko przestawić się na korzystanie z toalety, ale są i takie, które potrzebują zdecydowanie więcej czasu na opanowanie tej sztuki. Jeżeli twoje dziecko skończyło dwa latka i nadal robi siusiu do pampersa, nie martw się, tak musi być – nic na siłę.
Jednak …  stoimy przed dylematem pójścia do przedszkola i co zrobić z pampersem?

Na pewno jest to duże wyzwanie, jednak musimy pogodzić się z faktem, że nasz Maluch powita swoje przedszkole z uśmiechem ale… w pieluszce. I w tym momencie bardzo ważne jest podjęcie współpracy z placówką – wskazówki , które udzielą Wam Panie na pewno będą bardzo cenne i koniecznie trzeba je wdrażać w domowym codziennym życiu. Obserwując wasze dziecko zwrócą uwagę jak maluch sygnalizuje chęć zrobienia siusiu, np.: chowa się za mebelki lub dotyka się w miejscu gdzie założonego ma pampersa. Wtedy mamy okazję spróbować… sadzamy dziecko na nocniczku, ewentualnie toalecie z podkładką i w ciszy nadsłuchujemy czy to jest ten moment.  Możemy sami mu w tym pomóc używając zdrobniałych słów kojarzących się z siusianiem, które będziemy stale powtarzać przy tej czynności . Na ten sygnał w późniejszym czasie dziecko zareaguje  zrobieniem siusiu i wtedy bardzo ważne jest okazanie radości no i oczywiście –  POCHWAŁA, a może nawet lekkie „przekupstwo” w formie małej nagrody. Okrzyk hura lub taniec okazujący naszą radość będzie wskazany !

Drogi Rodzicu, ale nie zawsze jest tak łatwo. Czasami są dzieci bardzo oporne i trudno jest przyzwyczaić je do nowego nawyku. Niejednokrotnie stosowane są bardziej drastyczne metody, np.: pozostawienie dziecka w mokrych majtkach przed dłuższy czas, co spowoduje ogromny dyskomfort związany z nieprzyjemnym uczuciem wilgoci, pieczenia „pupy”. Wtedy, dziecko chcąc uniknąć tych nieprzyjemnych doznań samo  zasygnalizuje nam, że chce skorzystać z nocniczka.. Osobiście nie jestem zwolenniczką takiego rozwiązania, ale skoro łagodniejsze metody zawodzą warto sprawdzić i takiego rozwiązania. Miejmy nadzieję, że nie będziecie musieli stosować takich metod, które dla niektórych z Was mogą być nieprzyjemne Mimo wszystko proponuję uzbroić się w cierpliwość i nosić przy sobie kilka kompletów majtek na zmianę 🙂
Wasz spokój, opanowanie i konsekwencja będą bardzo pomocne w realizacji zamierzonego celu! Pamiętajcie, że najlepszym momentem na odpieluchowanie waszej Pociechy jest okres wakacyjny – kiedy jest ciepło i nasze dziecko może dłużej przebywać w samych majteczkach,

Co jeśli dziecko w starszym wieku nie opanowało tej czynności?
Zdarza się, że pięcio czy sześciolatek nie nauczył się jeszcze korzystania z toalety. Ten problem  wymaga zdecydowanie  konsultacji psychologa, ponieważ może być to spowodowane blokadą w psychice dziecka. Wtedy powyższe porady mogą nie skutkować i trzeba dostosować się do zaleceń specjalisty. Zastanawiacie się pewnie co może być przyczyną….
Przyczyna blokady dziecka może być różna, np.: . bolesność wynikająca z zapalenia dróg moczowych lub uraz doznany w trakcie siadania na toalecie. Innym powodem może być brak cierpliwości ze strony  osoby próbującej przyzwyczaić dziecko  za wszelką cenę, używając przy tym nieodpowiednich zwrotów, typu: SIADAJ!, NATYCHMIAST!, RÓB! SZYBKO!, które wywołują negatywne emocje u dziecka, np. strach czy lęk, co może mieć odwrotny skutek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *