Muzyka i jej wpływ na naukę.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym jak muzyka i teksty piosenek wpływają na nasze życie? Pomyślmy – muzyka dodaje energii i motywuje do działania, uspokaja i relaksuje, ogólnie umila nasz czas. Myślę jednak, że zapominamy o jednej z najważniejszych rzeczy a mianowicie, że muzyka w połączeniu ze słowami w języku obcym – uczy!

Świat muzyki i świat nauki język obcego są ściśle ze sobą powiązane i mają niewyobrażalnie pozytywny wpływ na rozwój dzieci, nastolatków i dorosłych. Zacznijmy od najmłodszych. Zdaniem wielu naukowców muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego już od dwudziestego szóstego tygodnia! Dziecko już w łonie matki reaguje na różne dźwięki i melodie. W związku z tym odpowiednia muzyka ma ogromny wpływ na odbieranie poszczególnych bodźców w całym okresie rozwoju dziecka. Dzięki muzyce możemy rozwijać zdolności językowe, poprawić koncentrację, poziom kreatywności staje się wyższy a nauka pisania i czytania znacznie łatwiejsza.  Słuchanie obcych piosenek jest bardzo korzystną formą nauki, dzieci mogą nie tylko się wiele nauczyć ale i zapamiętać o wiele więcej niż nam się wydaje.

Wykorzystaj narzędzia, które masz pod ręką! Zrób listę ulubionych piosenek anglojęzycznych przeglądając strony internetowe poświęcone językom obcym. Listę piosenek możesz podzielić na te bardziej spokojne – wykorzystasz je podczas usypiania swojego maluszka; oraz listę piosenek bardziej energicznych, które mogą towarzyszyć dziecku podczas całego dnia. Zwróć uwagę na to aby tekst piosenki był prosty, wyraźny, posiadał rymy, które ułatwią dziecku zapamiętywanie poszczególnych słów. Staraj się powtarzać te same piosenki przez kilka dni następnie zrób krótką przerwę. Po kilku dniach wróć do piosenek a przekonasz się, że Twoje dziecko rozpozna prostą melodię piosenki w mgnieniu oka powtarzając samodzielnie pojedyncze słówka. To naprawdę działa 😊

Dzieci i młodzież, która posiada umiejętność czytania i pisania może wykorzystać zagraniczne piosenki na wiele sposobów. Jedną z polecanych przez nauczycieli metod jest karaoke. Połącznie przyjemnego z pożytecznym. Wybieramy ulubioną piosenkę wraz z tekstem i śpiewamy razem z naszym idolem. Oczywiście możemy mieć obawy czy dobrze będziemy wypowiadać dane słowa czy nadążymy za melodią itd. Nie martw się! Na początku przesłuchaj piosenkę kilka razy śledząc wzrokiem wyświetlane słowa i powtarzając te najtrudniejsze głośno i wyraźnie. Dodatkowo, wybierz karaoke, którego tekst będzie pojawiał się sukcesywnie wraz ze śpiewem. Takie rozwiązanie sprawi, że będzie Ci o wiele łatwiej nadążyć za wykonawcą utworu a nauka stanie się przyjemnością.

Doskonałą metodą nauki języka obcego jest tłumaczenie tekstów oraz ich uzupełnianie. Tutaj mogą się wykazać zarówno młodzi jak i dorośli. Wybierz swój ulubiony utwór, znajdź do niego tekst w danym języku i spróbuj go przetłumaczyć. Następnie porównaj swój przetłumaczony tekst z oryginalnym tłumaczeniem. Kolejną metodą jest wydrukowanie tekstu z brakującymi słowami. Słuchając danej piosenki i uzupełnij brakujące słowa następnie sprawdź całość w oryginale.

Pisząc o nauce za pomocą tekstów piosenek warto wspomnieć o fiszkach. To  świetne rozwiązanie dla osób w każdym wieku. Jest to nic innego jak zrobienie karteczek na których możesz zapisać angielskie słowa wraz z tłumaczeniem na odwrocie strony. Takie karteczki możesz przyczepić do lustra, szafki jak również możesz przeglądać je w drodze. Słowa na nich zapisane staramy się powtarzać tak często jak to możliwe. Metoda „fiszkowa” jest prosta i skuteczna aczkolwiek wymaga więcej zaangażowania i cierpliwości.

Muzyka i jej cały świat to idealny sposób jak można uczyć się  języka obcego. Słuchaj, śpiewaj i powtarzaj – efekty przyjdą szybciej niż się spodziewasz! 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *