Nowy członek rodziny – kiedy jest odpowiedni czas, aby wysłać starsze rodzeństwo do przedszkola?

Przychodzi moment, kiedy nasza Pociacha osiągnęła wiek przedszkolny, a w niedługim czasie na świecie ma pojawić się młodsze rodzeństwo. Zastanawiamy się, kiedy jest najlepszy moment na oddanie starszej pociechy do przedszkola. Wbrew pozorom decyzja ta nie jest łatwa.  Samo przyjście na świat nowego członka rodziny jest dla naszego starszego dziecka dużą zmianą w życiu, do której musimy go przygotować w sposób bardzo delikatny. Niestety pojawia się kolejny problem w sytuacji, gdy chcemy posłać go do przedszkola. I tu rodzi się pytanie…. Kiedy?  Przed czy po porodzie?

Wielu rodziców chcąc uniknąć sytuacji,  w której  nasze dziecko może poczuć się odrzucone i niekochane decyduje się na posłanie starszego rodzeństwa do przedszkola dopiero po narodzinach. Wtedy właśnie mogą pojawić się poważne problemy. Maleństwo, które przyszło na świat pochłania czas przede wszystkim mamy, która do tej pory w całości poświęcała go starszemu dziecku. W tym momencie brak zainteresowania od strony rodziców rzutować może na psychikę i zachowanie naszego starszaka.  Jakie tego mogą być skutki?
Zazdrość może być okazywana w bardzo różny sposób. Niektóre dzieci chcąc zwrócić na siebie uwagę będą smutne , apatyczne, co może nawet sugerować chorobę. Inne z kolei, będą agresywne i swoją złość i rozżalenie mogą wyładowywać na młodszym rodzeństwie. Aby tego wszystkiego uniknąć musimy znaleźć „złoty środek”, który nie tylko ułatwi przystosowanie się do nowej sytuacji, a wręcz pomoże mu tą sytuację zaakceptować.

Inne rozwiązanie?

Kilka miesięcy  przed planowanym porodem, warto przygotować naszą Pociechę do pójścia do przedszkola.  Pokażmy mu jak fajnie dzieci bawią się na placu zabaw w pobliskiej placówce, opowiadajmy o przedszkolu jako miejscu pełnym radości i miłości, a kiedy będzie odpowiedni moment zaprowadźmy je do przedszkola.  Posłanie dziecka przed porodem z pewnością jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego?  W czasie kiedy młodszego rodzeństwa nie ma jeszcze na świecie zdąży przyzwyczaić się do nowego miejsca, a co za tym idzie nie poczuje, że narodziny młodszego brata czy siostry były przyczyną jego oddania do przedszkola, czy formą pozbycia się z domu – dla niego będzie to już codzienność.

Na pewno te zmiany będą dla dziecka fundamentalne – będzie w nowym otoczeniu,  pozna nowe dzieci, nowego opiekuna, ale jeżeli zaakceptuje miejsce dużo wcześniej, w którym będzie spędzał miło czas, nie będzie kojarzył faktu pójścia do przedszkola z faktem narodzin.

3 thoughts on “Nowy członek rodziny – kiedy jest odpowiedni czas, aby wysłać starsze rodzeństwo do przedszkola?

  1. Good blog you have got here.. It’s difficult to find high quality writing like yours these days.
    I really appreciate people like you! Take care!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *