Wybór przedszkola – proces, od którego zależy najwięcej!

Swój pierwszy wpis poświęciłam adaptacji, bo wiem, że szczególnie ten etap jest najtrudniejszy zarówno dla Was jak i Waszych dzieci. Jednak zanim ona nastąpi pozostaje jeszcze kwestia wyboru przedszkola. No właśnie. Wielu ludzi myśli sobie – jaki to problem? Szukasz najbliższej placówki, najlepiej publicznej, bo tanio… i już.  Ale czy na pewno tylko do takich problemów sprowadza się wybór przedszkola? Wybór placówki jest czymś, co rzutuje na najbliższe 3 lub nawet 4 lata życia Twojego dziecka, wpływa na rozwój, naukę samodzielności, rozwój emocjonalny…

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Zapisanie Waszej Pociechy do przedszkola jest indywidualną i trudną decyzją. To na Was – Rodzicach spoczywa odpowiedzialność wyboru miejsca, jednak nie jest to takie proste. Zastanawialiście się kiedyś, na co zwrócić szczególną uwagę zanim podejmiecie decyzję, że placówka, którą wybraliście jest tą odpowiednią? Co skłania Was do oddania swojego dziecka do przedszkola?
Jedni z Was zmuszeni są  zapisać Swojego Malucha do przedszkola ze względu na prace, co jest zrozumiałe. Inni uważają, że ich dziecko emocjonalnie jest gotowe na takie wyzwanie. Jednak zawsze rodzi się to samo pytanie – jakie przedszkole wybrać? Czy są rzeczy, które mogą nam to ułatwić?

Zazwyczaj wygląda to tak – chodzimy od placówki do placówki i zastanawiamy się, gdzie będzie najlepiej – w jednym mamy piękną salę, w innym fajne zabawki, a gdzie indziej przemiłe panie. Odpowiedź jest krótka – tam gdzie Tobie było dobrze!

Pamiętaj, że jesteś Rodzicem i  posiadasz cudowny dar – intuicję. Dla uspokojenia siebie zdecyduj się na szczerą i otwartą rozmowę z osobą, która odpowiedzialna jest za kierowanie placówką. Przygotuj na kratce wszystkie nurtujące Cię pytania, na które powinieneś otrzymać konkretne i wyczerpujące odpowiedzi. Musisz wyczuć, czy Twój rozmówca jest prawdziwy w tym co mówi , czy emanuje z niego ciepło, którym będzie mógł obdarzyć Twoją Pociechę. Czy opowiada o dzieciach i przedszkolu z wielkim zaangażowaniem i oddaniem? Jeżeli tak jest, to trafiłeś do dobrego miejsca.  Osoba, która dowodzi całym zespołem ma wielki wpływ na pracę i funkcjonowanie palcówki. To ona podejmuje najważniejsze decyzje, które wiążą się przede wszystkim z rozwojem Twojego dziecka. Jeśli wyjdziesz z przedszkola  i czujesz, że mimo gorszej sali niż w innej placówce jesteś spokojny i masz pewność, że osoby, które w nim pracują są godne zaufania a „w środku” masz poczucie dobrego wyboru to .. czas na adaptację…

One thought on “Wybór przedszkola – proces, od którego zależy najwięcej!

  1. Bardzo dobry tekst! Fajnie jest w końcu znaleźć stronę, która potrafi sprostać oczekiwaniom rodziców i pomóc
    _wydawałoby się- w banalnych sprawach, ale takie są właśnie najtrudniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *