Czas na czytanie – zacznij czytać !

Czytanie książek to aktywność, którą znamy od wieków. Pamiętamy kiedy siedzieliśmy na kolanach u dziadków czy rodziców i słuchaliśmy bajek i opowieści. Czytanie bajek naszym dzieciom jest bezcenne. Nie tylko rozwijamy wyobraźnie, poszerzamy słownictwo, uwrażliwiamy, przekazujemy wartości. Czytając – uczymy nasze dzieci! Dlaczego więc nie czytać naszym dzieciom w języku obcym?

Obecnie na rynku mamy dostęp do tysięcy publikacji w poszczególnych językach. Wystarczy wybrać odpowiednią z nich, otworzyć i zacząć czytać! Jestem pewna, że pomyślisz i powiesz: „Nie będę czytać w obcym języku bo nie jestem pewna wymowy i nie mam odpowiedniego akcentu”. Nic bardziej mylnego! To tylko dobra wymówka, która pojawia się w Twojej głowie. Czy nie mam racji?

Drogi Rodzicu kilkanaście lat Twojej edukacji w szkole to czas, kiedy uczyłeś się języka obcego, ponieważ był on wymagany w programie nauczania. Czy mam rację?! Słyszę to słowo TAK, które pojawia się w Twoich myślach. 😊 Jestem przekonana, że znasz podstawowe wyrażenia w języku obcym tylko ich nie używasz.  Odpowiadasz twierdząco, prawda? 😊 Jestem pewna, że Twój zasób słownictwa jest o wiele większy niż Ci się wydaje, wystarczy tylko „odkurzyć” Twoją wiedzę. Czy znowu odpowiedziałeś TAK?! 😊 Wniosek – najwyższy czas wykorzystać swoje umiejętności! Nie mówię Ci rodzicu abyś otwierał encyklopedię z wyrażeniami trudnymi do wymówienia. Książki dla dzieci są pisane prostym, zrozumiałym językiem, przyjaznym dla użytkownika. Zacznij od czegoś prostego! Wybierz bajkę, która ma proste, krótkie zdania. To nie musi być od razu historia Czerwonego Kapturka.

Szukając książek dla najmłodszych zwróć proszę uwagę na poziom trudności. W roku 1971 Rada Europy opracowała odpowiednią skalę i wyróżniła 6 poziomów biegłości językowej. Pierwsze dwa poziomy są dedykowane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem obcym (poziom początkujący to A1 i A2). Trzeci i czwarty poziom jest zarezerwowany dla osób które potrafią zrozumieć większość tekstów, wypowiedzi jak również komunikować się z innymi  (poziom średniozaawansowany to B1 i B2). Ostatnie dwa poziomy są przeznaczone dla osób, które rozumieją teksty, mówią w obcym języku płynnie, spontanicznie bez żadnego wysiłku (poziom zaawansowany C1 i C2). Większość książek dla dzieci jest opisana właśnie takimi oznaczeniami, a więc szukając odpowiednich oznaczeń, z całą pewnością wybierzesz odpowiednią publikację. Dasz radę!

Czytanie, oprócz mówienia, jest aktywnością, którą możesz wykorzystać od wczesnego dzieciństwa. Pomyśl jak dużo możesz zrobić. Dzięki Tobie, Twoje dziecko będzie miało okazję słuchać języka obcego. To dzięki Tobie, twoje dziecko będzie się przyzwyczajać do nowych dźwięków, słów, z biegiem czasu do prostych wyrażeń i zdań. To właśnie Ty drogi rodzicu, dajesz swojemu dziecku wyjątkową szansę. Nie zmarnuj jej. Zacznij czytać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *