Pierwsze kroki w adaptacji.

Drodzy Rodzice!

Pierwszy dzień w przedszkolu to zarówno dla rodzica jak i dziecka duże przeżycie. Wielu z Was albo ma to już za sobą, albo to dopiero przed Wami. Dla tych, którzy stoją przed dylematem, co zrobić aby ułatwić dziecku przystosowanie do nowego otoczenia i sytuacji, lub – są w trakcie adaptacji swojej pociechy w placówce postanowiłam w swoim pierwszym wpisie poruszyć właśnie ten problem. Jako kierownik przedszkola już wiele razy widziałam jak wielką trudność sprawia Rodzicowi próba znalezienia cudownego rozwiązania, aby dziecko dobrowolnie, z uśmiechem i bez zbędnych emocji pozostało w grupie, co więcej – chętnie przychodziło do przedszkola.

Każdy z Was, kto planuje oddać swoją Pociechę do przedszkola ma ogromny dylemat czy pozostawić dziecko w przedszkolu już w pierwszym dniu czy wprowadzać powolną adaptację.

Ale czy na pewno wiemy, co to jest adaptacja?

Dziecko musi czuć się bezpiecznie- nie może być oderwane od rodzica drastycznie, tylko w sposób zapewniający mu poczucie bezpieczeństwa. Dlatego Mamo/Tato przygotuj się na proces adaptacji, który głównie polega na Twojej obecności i towarzyszeniu dziecku w grupie.
Dlaczego?
Każde dziecko do zmiany otoczenia podchodzi bardzo emocjonalnie. Rozstanie z rodzicem w tym okresie jest dla niego bardzo trudne i niezrozumiałe, a przede wszystkim tracąc kontakt z osobą, którą zna najlepiej, która opiekuje się nim na co dzień i do której jest przyzwyczajona czuje ogromne zagrożenie i brak bezpieczeństwa. Do tej pory cały czas przebywało w domu w otoczeniu najbliższych, a w chwili obecnej pozostaje pod opieką nieznanych mu osób. Zastanówcie się jak Wy byście się czuli na jego miejscu?
Jak powinien wyglądać proces adaptacji?
Najlepszym sposobem, który pozwoli uniknąć płaczu i rozpaczy przez krótki czas pozostańcie w grupie i uczestniczcie w zajęciach przez kilka dni ze swoją pociechą. Pisząc „krótki czas” mam na myśli czas od kilku minut do maksymalnie godziny – w zależności od tego w jaki sposób Wasze dziecko się zachowuje – czy jest przerażone, czy spokojne, czy chętnie bawi się z dziećmi i jest zainteresowane tym co się dzieje czy raczej zagubione.

Jeżeli zauważycie, że dziecko zintegrowało się z resztą grupy, spróbujcie wyjść na moment. Powiedzcie mu, że musicie pójść na chwilę np. do toalety, albo musicie odebrać telefon i zaraz wrócicie. Dzięki temu dziecko wie, że jesteście jest w pobliżu i czuje Waszą opiekę. Jeżeli po powrocie nadal jest zaabsorbowane zabawą ze swoimi rówieśnikami spróbujcie wyjść jeszcze raz – tym razem na dłużej. Nie martwcie się – jeśli nastąpi krytyczna sytuacja i dziecko wpadnie w rozpacz z powodu Waszej nieobecności, z pewnością opiekunka grupy „stanie na głowie” aby zaprosić Was z powrotem do sali. Dzięki takiemu postępowaniu Wasze dziecko nie traci poczucia bezpieczeństwa i wie, że nie zostało pozostawione samo, co buduje również jego zaufanie do miejsca, w którym przebywa. Mamo/ Tato pamiętaj! Pierwszy dzień adaptacji powinien trwać nie dłużej niż 3 godziny. Jeżeli widzicie, że dziecko nie ma ochoty przebywać w grupie tak długo po prostu idźcie do domu. Nic na siłę 🙂

Postarajcie się, aby kolejne dni adaptacji wyglądały podobnie, ale sukcesywnie wydłużajcie czas Waszej nieobecności jeśli pozwoli Wam na to Wasza Pociacha. Weźcie pod uwagę, że adaptacja z Waszą obecnością nie powinna trwać krócej niż trzy dni.

W każdym kolejnym dniu postępujcie podobnie skracając swój pobyt w przedszkolu do minimum.
Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *